En stark inledning på året för e-handeln
E-handeln går fortsatt starkt, första kvartalet ökade försäljningen med 16 % enligt e-handelsbarometern som tas fram av HUI Research i samarbete med PostNord och Svensk Digital Handel.
71 % av konsumenterna genomförde e-handelsköp under första kvartalet, främst inom kläder, hemelektronik och böcker och media, men även möbler, byggmaterial och vitvaror, som är de branscher där tillväxten är som störst nu.Bygghandeln ökade 36 %, barnartiklar/leksaker hade en tillväxt på 31 %. Av de största branscherna hade hemelektronik den största försäljningsökningen med 16 % över nätet jämfört med motsvarande kvartal 2013.
Prognosen för hela året är att tillväxten kommer att hamna på 15 %, med en omsättning för e-handeln på 42,5 miljarder under 2014. Ytterligare ett starkt år med tillväxtmöjligheter för alla.
Läs hela e-barometern.


















